Sklep spożywczy – marketing na tak! – strategia marketingowa krok po kroku.

marketing w sklepie spożywczymMarketing dotyczy nie tylko wielkich koncernów, sieciówek i korporacji. Wręcz przeciwnie – dzięki marketingowi zyskać mogą też niewielkie firmy. To propozycja także dla lokalnych sklepów spożywczych. A więc? Do dzieła!

Działania marketingowe kojarzą nam się zwykle z wielkimi planami, ogromnymi budżetami i generalnie – spektakularnymi wydarzeniami. Tak bywa – jednak na co dzień z dobrodziejstw marketingu mogą korzystać wszyscy – także mniejsze podmioty. Trzeba tylko wiedzieć jak robić to z głową.

Co oczy widzą, to oceniają

W marketingu furorę robi marketing sensoryczny, czyli taki, który wykorzystuje zmysły. Wzrok, dotyk, słuch, smak i zapach – wszystko to może zachęcić klientów do odwiedzania Twojego sklepu. Warto chociaż spróbować. Po pierwsze zatroszczmy się o ładny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Jaki pan, taki kram mówi stare przysłowie – jest w tym dużo prawdy. Troskę o zewnętrzny wygląd powinni wykazywać zwłaszcza właściciele takich sklepów spożywczych. W końcu klienci kupują tam jedzenie – czyste, estetyczne wejście, ładnie oklejone okna robią dobre wrażenie. Brud kurz i odrapane stare szyldy tylko odstraszą przechodniów i potencjalnych klientów. A szkoda. Dlatego pamiętajmy – Elewacja sklepu powinna zachęcać do tego aby zajrzeć do środka. Jeśli możemy to wystawmy na zewnątrz potykacie zapraszające do środka i informujące o promocjach. Właśnie! Warto powiadomić przechodniów o tym, że na przykład dziś mamy promocję na napoje albo, że sprzedajemy ciasteczka za pół ceny, albo, że do zakupów powyżej kwoty X dodajemy gratis maskotkę – czy cokolwiek innego.

Bo liczy się wnętrze

Teraz kilka chwil dla wnętrza. Tu kusić możemy nie tylko oczy klienta. Trzeba pamiętać o takim umiejscowieniu towarów aby eksponować ich zalety. Świeże owoce, ładne opakowania – wszystko to cieszy oko klienta i co więcej – zachęca go do zakupu. Dlatego też zatroszczmy się o odpowiednią ekspozycję. Co z zapachami? Jeśli mamy wypiekane na miejscu pieczywo to świetnie – zapach pieczywa praktycznie wszystkim dobrze się kojarzy. Dużą rolę odgrywa też obsługa sklepu, która jest na pierwszej linii frontu. Sprzedawca idealny nie tylko zna doskonale ofertę sklepu, ale potrafi też znaleźć wspólny język z klientem, zaoferować mu dobre produkty i zaprosić do kolejnych zakupów. Co jeszcze? Można na przykład zamówić do sklepu torebki, które będą ozdobione jego logotypem – wówczas klient, który będzie chodził z naszą torebką stanie się naszym ambasadorem.

Social media, eventy i www

Sklep może też skorzystać z potencjału mediów społecznościowych, tworzyć programy lojalnościowe czy organizować różnego rodzaju eventy. Warto też pamiętać o stworzeniu strony internetowej – nawet takiej prostej, ale estetycznej. Dzięki temu będziemy w stanie rozszerzyć naszą działalność a może też rozpocząć sprzedaż zdalną?

You may also like...